6.32. Gillian Flynn ,,Tamsumos“


Tamsumos_p1Pamenu, kiek reklamos buvo, susijusios su pirmąja lietuviškai išleista Gillian Flynn knyga ,,Dingusi“. Tiek, kad noro perskaityti ją neliko, nors filmą su malonumu pažiūrėjau. Neilgai trukus pasirodė ir kitos jos knygos – ,,Aštrūs pjūviai“ bei ,,Tamsumos“, kurių į savo ,,perskaityti“ sąrašą nė negalvojau traukti. Bet taip jau būna, kad kai kurios knygos pasirodo netikėtai ir pagalvoji: kodėl ne? Tuo labiau, kad tas kodėl ne? ne kartą leido perskaityti išties įdomią knygą.

Romane pasakojama apie Libę Dei, kurios dvi seserys ir mama buvo nužudytos prieš dvidešimt penkerius metus, kai ji buvo dar visai maža. Už šiuos nusikaltimus iki gyvos galvos buvo nuteistas Libės brolis Benas. Visą gyvenimą gyvenusi išlaikoma iš jos gailinčių nepažįstamųjų aukų, dabar ji suvokia, kad santaupų beveik nelikę, o aukoti į ketvirtą dešimtį įkopusiai moteriai niekas nebėra linkę, ji sutinka susitikti su mėgėjų detektyvų klubo nariais, kurie tiki Beno nekaltumu ir yra pasiryžę sumokėti pinigų už susitikimą su ja bei už tai, kad ji, jų padedama, išsiaiškintų, kas iš tiesų nutiko tą kraupią naktį.

Knyge yra keletas pasakotojų. Pagrindiniai – Libė, pasakojanti dabarties įvykius, bei Libės mama Patė ir brolis Benas, pasakojantys praeities įvykius. Taip pamažu imama artėti prie kulminacijos. Praeity pamažu viskas griūva lyg koks kortų namelis, tad belieka tik stebėtis ir nervintis – kas dar nutiks prieš įvykstant didžiajam įvykiui. Tuo tarpu dabartyje tikrinamos įvairios teorijos, kurios išteisina Beną, bet nuteisia kurį nors kitą personažą. Įtariami visi, tuo metu buvę netoliese. O dar Benas tyli ir priešinasi pasakyti tai, ką žinąs.

Ir vis dėlto, nors knyga – lengvai skaitoma, o siužetas daugmaž įdomus (nors toli gražu neįspūdingas), labiausiai knygos vertę kelia veikėjų charakteriai. Visi – tikroviški, žmogiški, pilni silpnybių, nėra nė vieno, kurį įvardintum kaip gerietį. Visi daugiau mažiau blogiukai, priėdę velnių. Charakteriai išplėtoti kaip reikiant, galima tris minėtus veikėjus pažinti iki pat smulkmenų. Pagrindinė veikėja Libė – toli gražu nėra simpatiška, bet vis tiek kažkuo sudomina ir netampa atgrasi. Jos visiškas pasidavimas, nieko nesitikėjimas iš gyvenimo, ateities, plaukimas pasroviui visiškai tiko tam, kokia jos buvo vaikystė ir paauglystė, apie kurią galima susidaryti įspūdį tik iš ne itin dažnų užuominų. Neblogą įspūdį įmanoma susidaryti ir apie tuos, kurie yra tik antraeiliai ir apie kuriuos pasakojama iš antrų lūpų. Ir tai, kad personažai buvo nenudailinti, paženklinti bėgančių metų ir turėtų patirčių, nė vienas – neiškeltas aukščiau kitų, darė šią knygą įdomią.

Kulminacinė dalis, priežastys, kodėl ir kas padarė pradžioje įvardintus nusikaltimus – dviejų mergaičių ir moters nužudymą – ateina palaipsniui. Daug ką galima nuspėti dar prieš tai, kai visa tai įvyksta skaitomu momentu. Gražiai taškai sudedami praeity, tuo tarpu dabarty kulminacinė dalis paskubinta, banaloka, kiek erzinusi.

Palyginus su keliais paskutiniais skaitiniais, ši buvo gaivus gūsis, nes atsikeldama galvodavau, kad reik griebti knygą ir sužinoti, kas toliau ten dėsis, o ne tai, kad pagaliau reikia pribaigti knygą, kad galėčiau imtis kitos. Rašyčiau 3,5/5.

Filmas turėtų pasirodyti greitai – Dark Places, kurį režisavo nelabai žinomas Gilles Paquet-Brenner. Aktorių garsių yra, bet pasirinkimai – ne tokie, kokių norėtųsi. Libė – Charlize Theron (Libė – žema, Ch. Theron – aukšta, o ūgis bent knygoje yra svarbus), jauna Diondra – Chloe Grace Moretz (ypač šis pasirinkimas – nei į tvorą, nei į mietą. Mačiau nemažai filmų su šia aktore ir negaliu jos įsivaizduoti vaidinančios manipuliatorės Diondros). Taip pat filme vaidina Nicholas Hoult ir Christina Hendricks. Nujaučiu, kad reiks džiaugtis, jei rezultatas gausis nors pusiau tiek geras, koks man pasirodė Gone Girl.

Anonse daug visko. Pernelyg daug. Kaip visada.

Reklama

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.