6.26. Jane Austen ,,Įtikinėjimas“


įtikinėjimasTragiškas viršelis tokios autorės kaip Jane Austen knygai, tačiau ne į viršelį reikia žiūrėti skaitant (aišku, paėmus į rankas nori nenori pamatai), o ir turinys, o ne apipavidalinimas svarbiausia. Tai trečiasis bandymas prisijaukinti Jane Austen – ir dar sėkmingesnis nei prieš tai buvęs (o juk ,,Emą“ jau irgi gyriau).

Knygoje pasakojama apie Aną Eliot – tuščiagarbio baroneto vidurinė dukra, kuriai 27-eri. Ji gyvena su vyresne seserimi bei tėvu. Jaunesnioji sesuo susituokusi gyvena atskirai. Ana prieš septynerius metus buvo įsimylėjusi patrauklų jūrų laivyno karininką Frederiką Ventvortą. Jis buvo protingas ir kupinas ambicijų, tačiau beturtis, todėl jauna mergina, neatlaikiusi aplinkos spaudimo, atsisakė už jo tekėti. Ir štai dabar Frederikas vėl sukiojasi jos apylinkėse. Tapęs kapitonu ir pasiekęs savo tikslus bei praturtėjęs, tačiau iki šiol dar neatleidęs Anai už tai, ką jį atstūmė.

Kaip ir kitos Jane Austen knygos (ar bent tos, kurias skaičiau), taip ir ši – lyg ir paprasta meilės istorija, nuspėjama, rodos, iki skausmo, bet parašyta taip, kad sunku buvo ir atsitraukti. Patiko tai, kad pagrindinė veikėja – visiškai neerzinanti, nepastebėjau jos poelgių, kurie būtų ypač kvaili ar neapgalvoti, ji pateikta kaip protinga ir įžvalgi – tikra prieštara savo artimiesiems.

,,…daug nuoširdesni yra žmonės, kartais leptelintys šį bei tą ne vietoje, negu tie, kurie visada viską gerai apgalvoja, kuriems nė žodelis neišsprūsta be reikalo.“

Stiprioji autorės pusė – tikrai ne siužetų kūrimas (nes jie daugmaž panašūs), o rašymo stilius. Ironija, aprašant Anos aplinkos žmones, jaučiama nemenka. Tuštybės apimti žmonės, perdėtai savo padėtį visuomenėje vertinantys, pastebintys išorinius bruožus, garbinantys jaunystę, savanaudiški ir susireikšminę. Ana, nesureikšminanti savo tėvo titulo, su visais kantriai bendraujanti ir blaiviai mąstanti, lieka vieniša – į ją dėmesio nekreipia ir nevertina nei seserys, nei tėvas. Tiesa, jaunesnioji dar bent jau laiko ją naudinga (kad ir siekdama savanaudiškų tikslų), kai kiti du – tiesiog ignoruoja. Todėl nenuostabu, kad Aną traukdavo svečiuotis pas kitus asmenis – ten, kur ji jausdavosi reikalinga ir naudinga, o rūpestis būdavo nuoširdesnis nei artimiausių šeimos narių. Ironija smelkiasi dialoguose, kurie pilni visokiausių mandagybių – džiaugiuosi, kad neteko tais laikais gyventi, nes visas apsimestinis rūpestis, domėjimasis, kurio būna ir šiuolaikiniame gyvenime, mane išties erzina. Ana nuoširdumą irgi vertino kur kas labiau, o perdėtos mandagybės jai kėlė juoką ar net gėdą. Buvo smagu skaityti apie visus veikėjus, jų ydas ir vieną kitą teigiamą savybę (nors, gerai pagalvojus, autorė ne kiekviename iš jų tų gerųjų savybių ir įžvelgė).

Žavus ir Anos bei Frederiko lėtas ėjimas vienas kito link. Nedrąsus, nepatiklūs žvilgsniai, raudoniu išmušti veidai, netrukus – vienas kitas ištartas žodis ar nežymus linktelėjimas. Ir taip pamažu, pamažu iki numanomos atomazgos. Pabaiga – greita, skubi, nebesigilinama kaip ir kas ten dėjosi po to, kai jie priėjo prie svarbaus savo gyvenime sprendimo, kiek ginčų buvo, ar jų apskritai buvo – o ir kam rūpi? Juk svarbiausia čia – suvokimas, kad duotas antras šansas, tik reikia nuspręsti, ar pasinaudoti juo, nustumiant į šalį visus pašalinius asmenis.

Įdomi, jausminga, prajuokinusi knyga – labai patiko. Kol kas geriausias iš trijų J. Austen skaitytų romanų.

Ekranizacijos

Ekranizacijų yra keletas, tad trumpai paminėsiu kiekvieną. Yra pora mini serialų Persuasion: pirmasis pasirodė 1960-aisiais (daugiau informacijos čia), antrasis pasirodė 1971-aisiais (daugiau informacijos čia).

1995-aisiais pasirodė pirmoji Persuasion ekranizacija kaip filmas (daugiau informacijos čia). 2007-aisiais buvo sukurtas televizijai skirtas filmas tuo pačiu pavadinimu (daugiau informacijos čia).

Reklama

2 mintys apie “6.26. Jane Austen ,,Įtikinėjimas“

  1. Tikrai vienas žaviausių Austen kūrinių. Nors ir panašūs, man jos kūriniai visgi turi kažką savito ir šita buvo tokia lyg ir viena rimtesnių, kažkaip temų stipresnių palietė, per daug neišsiplėtė. Solidus, žodžiu, romanas.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.