6.20. Phyllis T. Smith ,,Aš esu Livija“


as-esu-livija-1Ši knyga iš karto patraukia dėmesį savo viršeliu – išraiškingos, paraudusios akys prikausto taip, kad norisi pasidomėti, kokia tai knyga.

O tai istorija apie senovės Romoje gyvenusią Liviją Druzilą (58 m. pr. Kr. – 29 m. pr. Kr.), Cezario Augusto žmoną, politinę jo padėjėją. Kalbama pačios Livijos lūpomis, o pasakojimo pradžioje nusikeliama į jos vaikystę, kur ji išgirsta apie sąmokslą nužudyti valdovą ir netrukus yra pažadama Tiberijui Neronui į žmonas. Apie Liviją sklandė legendos: vieni ją garbino, kiti žėrė kaltinimus ar bijojo jos. Karai, gaisrai, intrigos, mūšiai dėl valdžios bei meilė – visa tai paliečia Livijos istorija.

Man, kaip itin nesidominčiai istorija ir politika, patiko, kad romanas parašytas išlaikant nesudėtingą rašymo stilių ir suprantamai. Nesunku sekti tiek Livijos asmeninio gyvenimo, tiek politinius vingius. Taip pat nemažai yra pateikiama detalių apie to meto tradicijas, įpročius, kas iš tiesų buvo įdomu. Kaip visuomet, pasitelkiau vaizduotę ir lengvai pavyko įsivaizduoti aprašomas detales (kad ir tai, jog yra valgoma ar tiesiog bendraujama gulint ant šono gultuose, statulomis apstatytus gyvenamuosius namus ir pan.). Atkreipiant dėmesį į tai, kad autorė romane panaudojo nemažai tikrų faktų tiek apie kasdienybę senovės Romoje, tiek apie pačią Liviją Druzilą, manau, kad ši knyga vertinga ir pažintiniu atžvilgiu – žinoma, visiškai visko priimti kaip tikrovės neverta (juk tai grožinė literatūra, o ne rimtas istorinis veikalas), tačiau susidaryti įspūdį apie aprašomą laikotarpį ir apie Liviją Druzilą, Cezarį Augustą ir kitus to meto garsius žmones įmanoma.

Livija gali žavėti tuo, kad nebijojo rodyti, jog yra protinga, ir stengėsi, kad girtų būtent jos protą, o ne išvaizdą. Tuo metu moters žodis buvo nieko vertas, todėl pastangų, kad būtų išgirsta, teko įdėti nemažai. Tikėjimas tuo, ką galvoja, bei pasitikėjimas savimi (o to jai, kaip pasirodė, visiškai netrūko, kartais atrodydavo net per daug pabrėžianti savo teisumą) ją greičiausiai ir atvedė prie to, kuo ji tapo. Ją bandyta atskleisti ne tik kaip protingą moterį, išmanančią politiką bei galinčią patarti bei padėti vyrui, bet ir kaip jausminga žmona, išgyvenanti kaskart vyrui išvykus kariauti, liūdinti dėl vaikų, kuriuos matyti ilgą laiką galėjo ne visą laiką, bei kenčianti dėl to, kad Cezariui Augustui negali padovanoti pačios didžiausios dovanos. Einanti prieš nusistovėjusius stereotipus, prieš tai, kas atrodė tuo metu nepriimtina ir nesuvokiama, ji pasiekė to, kad galiausiai tapo pagalbos rankos tiesėja nukentėjusiesiems bei lygiaverte Cezario partnere.

Ir, nors kartais Livija erzino savo teisingumu, o jos jausmingumą neretai užgoždavo šaltas ir viską iki smulkmenų pasveriantis protas, vis dėlto visuomet norėdavosi prie Livijos istorijos grįžti ir sužinoti, kaip jai sekėsi toliau.

P.S. padariau išvadą, kad, kai skaitau ilgą laiką (mėnesį ar ilgiau) knygą ne dėl to, kad ji būtų neįdomi, bet dėl neturėjimo kada prie jos prisėsti, į pabaigą atsiranda noras kuo greičiau pabaigti, kas nesukelia daug teigiamų emocijų ir kiek vargina, todėl artimiausioje ateity tikiuosi mokytis valdyti laiką, kad kuo mažiau su knygos turiniu nesusijusių jausmų paveiktų knygos skaitymą.

Reklama

2 mintys apie “6.20. Phyllis T. Smith ,,Aš esu Livija“

    • Nėra už ką atleisti 🙂 Man pačiai neapsiverstų liežuvis vadinti šio viršelio patraukliu, tačiau ir pati nežinau kodėl, bet tas nepatrauklumas šįsyk mane būtent ir patraukė, nesyk paėmusi į ranką knygą, kad toliau ją skaityčiau, vis žvilgsnis kurį laiką apsistodavo ties viršeliu ir šia keista, kaip ne vienas įvardija, ateivio išvaizdą turinčia moterimi.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.