6.5. Kate Atkinson ,,Gyvenimas po gyvenimo“


gyvenimas-po-gyvenimoPrisipažinsiu, imdama šią knygą visiškai nežinojau, ko tikėtis. Skaityti atsiliepimai – gan kontraversiški, t.y. skaitytojams arba labai patinka, arba nepatinka. Tačiau buvo smalsu, kaip man pačiai pasirodys ši knyga.

1910 metų vasario 11, per pūgą Anglijoje pasiturinčio finansininko šeimoje gimsta mergaitė, Ursula Tod – trečiasis šeimos vaikas. Deja, vos gimusi ji iš karto miršta, nes gydytojas per sniegą negali nusigauti iki gimdyvės. Tačiau Ursulos istorija nepaprasta – nes ji gauna dar vieną šansą pradėti gyvenimą. Istorija kartojasi, tik šįkart gydytojas spėja laiku.

Ursulos gyvenimas kartojasi dar kartą ne vieną sykį. Taip ji gauna galimybę gyventi kitaip, nedaryti tų pačių klaidų, išvengti nelaimių. Tačiau verta prisiminti, kad keisdami vieną ar kitą detalę, keičiame ir ateitį. O kas toje pakitusioje ateityje – neaišku. Taip vėl padidėja galimybė, kad šįsyk tolesniame gyvenimo etape bus skaudžių klaidų ar nutikimų. Nes gyvenimas negali būti tobulas, kadangi neįmanoma nuspėti kiekvieno momento, kiekvienos smulkmenos. Ir tai K. Atkinson parodo šiuo romanu.

Patiko man ne tik stebėti, kokius naujus gyvenimus gyvena Ursula, kaip skirtingai pasisuka ir jos artimųjų gyvenimai, bet ir tai, kad buvo parodyta, kad visada yra išlaikoma pusiausvyra. Išgelbėta viena gyvybė reiškia kitos gyvos būtybės netektį. Jei ištaisei vieną klaidą, nebūtinai ištaisysi kitą. Tai, kad šįsyk tavęs neužklupo mirtis vienoje vietoje, nereiškia, kad neužklups kitoje. Tai, kad Ursula vis mirdavo ir mirdavo, o priežastys buvo pačios įvairiausios kėlė laikinumo pojūtį: niekada nežinome, kada mirtis ateis. Tik kitaip nei realybėje, Ursulai pasisekė: ji galėjo gyventi gyvenimą po gyvenimo, apie buvusius miglotai kažką suvokdama (t.y. instinktyviai nujausdama, kad tam tikrose situacijose turi pasielgti taip ir ne kitaip tam, kad situacija nepasisuktų bloga linkme), tačiau neturinti tikslaus paaiškinimo, kas su ja vyksta.

Ursulos giminaičiai mane domino ne mažiau nei ji pati. Šeimos santykiai pavaizduoti natūraliai ir tikroviškai, atkreipiamas dėmesys ne tik į pagr. veikėjos mintis ir jausmus, bet ir į kitų, kas leisdavo geriau pažinti antraeilius personažus.

Įdomus ir laikotarpis, kuriame gyvendavo Ursula. Taiki, rami vaikystė ir paauglystė, o netrukus – pirmosios užuominos apie II pasaulinį karą, galiausiai – pats karo įkarštis. Ir čia netrūko, kas būtų, jeigu – kažkiek priminė Q. Tarantino filmą ,,Inglourious Basterds“ (,,Negarbingi šunsnukiai“), kuriame istorija irgi buvo keičiama. Autorė peržengė visas ribas tarp realybės ir fantazijų pasaulio, žaisdama su įvykiais taip, kaip jai atrodė tinkama. Vietomis gal net per daug.

Knyga išties įtraukianti. Kasdien, kai tik galėdavau, sėsdavau prie knygos, kad sužinočiau apie naujus Ursulos gyvenimus (ar jau skaitytų tęsinius). Kiek buvau susidariusi įspūdį, yra skaitytojų, kuriems romanas pasirodė per painus – aš tą pajusdavau nebent tuomet, jei skaitydavau pavargusi ir besimerkiančiomis akimis – tuomet ir būdavo ženklas knygą atidėti kitai dienai. Nes apskritai ,,Gyvenimas po gyvenimo“ visai nesudėtinga, nereikia skaityti įsitempus, galima puikiai atsipalaiduoti. Tiesa, kai kurie Ursulos gyvenimų vingiai pasirodė bereikalingi, gal net išpūsti, bet jų buvo vos keletas. Didžioji (kokie 90%, jei ne daugiau) romano dalis pateisino visus turėtus lūkesčius. Gavau netgi daugiau nei tikėjausi.

Metų gale ši knyga tikrai bus paminėta prie vertų dėmesio knygų.

Mačiau, kad lyg ir planuojama šios knygos ekranizacija, nors konkretaus nieko dar nėra. Bus smalsu pamatyti rezultatą, nors šiuo metu man ,,Gyvenimas po gyvenimo“ atrodo tas kūrinys, kurio neįmanoma ekranizuoti. Per daug gyvenimų, per daug sluoksnių.

Pabaigai linkiu geros ir turiningos nuo šiandien vykstančios knygų mugės! Šeštadienį žadu daug ką ten aplankyti, tad kas žino, gal patys to nežinodami prasilenksite su manimi, o aš – su jumis. Pažadu pasidalinti įspūdžiais.

2 komentarai “6.5. Kate Atkinson ,,Gyvenimas po gyvenimo“

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.