6.2. Haruki Murakami ,,Dramblys pradingsta“


9789955237938Šviežiausia lietuviškai išleista Haruki Murakami knyga ,,Dramblys pradingsta“ – tai dar vienas šio autoriaus apsakymų rinkinys. Pasičiupdama ją bibliotekoje net neatkreipiau dėmesio, koks žanras, tik grįžusi pastebėjau, kad tai nebus romanas. Tai šiek tiek nuliūdau, bet po to, jau pradėjusi skaityti, pamačiau, kad be reikalo.

Apsakymų rinkinius vertinti ir komentuoti man būna sunku. Juk vieni apsakymai patinka labiau, kiti – mažiau. Vieni ilgesni, kiti trumpesni, tai vėlgi, jei tie ilgesni – mažiau įdomūs, ir pačios knygos vertinimas tampa ne toks geras kaip būtų, jei mažiau įdomūs būtų trumpesni, o ne ilgesni. (nes ilgesni užima didesnę knygos dalį nei trumpesni 😀 ). Ir apskritai, kai patikimas laviruoja nuo labai patiko iki visiškai nepatiko, kažkokį bendrą vidurkį išvesti sudėtinga, nebent duočiau atitinkamą balą kiekvienam apsakymui ir tada matematiškai tą vidurkį atrasčiau. Bet taip nežadu žaisti, taigi, tik aptarsiu tai, kas man atrodo reikalinga paminėti.

Visų pirma, šis apsakymų rinkinys man pasirodė nepalyginamai įdomesnis už Visi Dievo vaikai šoka. Gal todėl, kad apsakymų daug daugiau (minėtoje – 6 , o ,,Dramblys pradingsta“ – 17). O gal jie tiesiog geresni. Ir žiūrėdama į turinį matau, kad tų mažiau patikusių yra ne vienas, ir beveik visi išsidėstę pabaigoje. O pirmoje knygos pusėje – visi ,,perliukai“ – ,,Prisukamas paukščiukas ir antradienio moterys“, be galo patikęs ,,Antrasis duoninės užpuolimas“, intriguojantis ,,Miegas“ bei ,,Pašiūrės padegimas“ ir kt.

Ši knyga pastarąją savaitę su manimi keliavo visur, nepaisant to, kad ne tokia ir lengva. Todėl šiuo atveju apsakymo žanras man labai tiko: perskaitydavau vieną apsakymą ir galėdavau ramiai pereiti prie tam kitos veiklos, nemąstydama ,,o gal dar vieną puslapį? kas ten bus toliau?“. Nes ,,kas bus toliau“ užbaigus apsakymą kurdavosi nebent galvoje. H. Murakami stilius jaučiamas čia taip pat stipriai kaip ir kitose knygose. Yra ir fantastikos, ir jam būdingų veikėjų paveikslų, ir klasikinės muzikos, ir keistų siužetinių linijų, ir sapno bei realybės maišymosi.

Žinoma, būtų buvę dar geriau, jei vos vienas ar du apsakymai būtų nepatikę (kad visi patiktų, gal naivu tikėtis? Ypač, kai jie nutrūksta pernelyg greitai dažniausiai…), nes dabar jų buvo kiek daugiau. Bet vis vien didžioji knygos dalis man patiko ir nė nesusimąsčiau, kokį balą reiks pažymėti. 4/5. Ir nesigailiu, kad turėsiu baudą susimokėt, kad vėluoju savaitę grąžinti (spėju tai bus koks antras kartas, kai per ilgai laikau). Buvo verta negrąžinti, kol nebaigiau skaityti.

Tiesa, viename apsakyme buvo paminėtas filmas ,,Jaws“ (1975) – ta proga net ir pažiūrėjau jį. O kiek žinau, yra, kas mėgsta ir ,,muzikinį takelį“ susirasti – visus kūrinius, minimus H. Murakami kurioje nors knygoje.

O vasarį planuoju nors truputį didinti skaitymo apsukas. Matysiu, kaip seksis. Ir žinoma, ploninsiu piniginę ,,Knygų mugėje“ bei pasistengsiu galbūt ir įrašą apie įspūdžius joje parašyti.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.