5.39. Erich Maria Remarque ,,Naktis Lisabonoje“


wpid-20140109T154344Viena naktis Lisabonoje – mieste, kuriame išsipildo ne vieno emigranto svajonė ištrūkti iš nesibaigiančio užburto rato, kai eini iš šalies į šalį, kol tave pagauna, parveža atgal, o tada vėl esi priverstas bėgti. Jau nekalbant apie prieš tai patirtus sunkumus ir visas karo baisybes. Per šią naktį yra papasakojama vieno vyriškio meilės istorija. Taip, kaip gali papasakoti tik E. M. Remarque. Ir todėl skaityti – vienas malonumas. Juk atrodo meilės istorija – tai taip nuobodu, saldu. Bet šis autorius sugeba parašyti tokias istorijas, kad niekuomet į galvą neateina žodžiai: čia buvo perspausta, čia per saldu, taip nebūna. Nes skaitau ir norisi tikėti, kad būtent taip būna. Ir kad buvo. Ir kad visais laikais buvo žmonių, kurie sugebėdavo būtent tokią meilę išgyventi. Ir ne tik meilę, bet ir karą, jo baisumus, gyvenimą neturint savo šalies, namų, būti priverstam gyventi atskirai nuo žmonos (nes o kas, jei kiti sužinos, kas tu, ir netrukus už durų jau stovės pareigūnai). O kaip skaudžiai, įdomiai ir giliai jau ne vienoje knygoje narstoma pasų tema: ar perimdami pasą, tapatybę nebūdavo perimama ir dalis to žmogaus savybių? Ir kas yra gyvenimas? Kančia? Malonė? Ko vertas veikėjų gyvenamas gyvenimas, kuriame nesimato jokių prošvaisčių? Kuriame yra tik kitas žmogus, kuris ir laiko nuo beprotystės. Bet kas tiems, kurie to žmogaus neturi?..

Nieko naujo nepasakysiu, nes E. M. Remarque man patinka. Taip, temos kartojasi, bet skaityčiau dar ir dar. Kas kiek laiko šio autoriaus man vis prisireikia. Kažkokia ramybė iš jo pusės, o ir veikėjų pasaulėžiūra neretai būna artima mano pačios. Na, ir kas, kad gyvename skirtingu metu.

Tiesa, visgi tai yra kiek silpnesnė knyga lyginant su kai kuriomis skaitytomis. Bet skaityti vis vien verta, ypač, jei mėgstat šį autorių.

Ekranizacija

1971-aisiais buvo sukurtas filmas Die Nacht von Lissabon, tačiau apie jį informacijos radau labai mažai. Tai buvo televizijai skirtas filmas, sukurtas Vokietijoje, o vaidmenis jame atliko Martin Benrath, Erika Pluhar ir Horst Frank.

Reklama

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.