5.24. Michael Cunningham ,,Tos valandos“


virselis-1000Būna, kad pasakodama kam nors apie kokį nors peržiūrėtą filmą, perskaitytą knygą, perklausytą dainą pasakau ,,jis/ji mano stiliaus“. Geriau pažįstantiems mane nebereikia aiškinti, kad ,,mano stiliaus“ (o tiksliau – man patinkančios atmosferos/nuotaikos/tematikos) knyga (ar kas kitas) yra liūdnos/melancholiškos/niūrios/bet koks kitas panašus būdvardis nuotaikos. Taigi, viena tokių knygų galėčiau pavadinti ir ,,Tos valandos“ – pernai pamatyta ekranizacija pernelyg patiko, kad nutarčiau ignoruoti tai, kad kino juosta pastatyta pagal romaną.

Knygoje pasakojama apie tris moteris. Pirmoji – rašytoja Virginia Woolf, kenčianti nuo depresijos, antroji – Laura Braun, namų šeimininkė, skaitanti V. Woolf knygą ,,Ponia Delovėj“, ir trečioji  –  Klarisa, kurią vienas draugas praminė Ponia Delovėj. Įvykiai apima vieną dieną, tik kiekvienos diena – skirtingais metais.

Iš vienos pusės, norisi tiek pasakyti, bet iš kitos – trūksta žodžių kuo tiksliau nusakyti, kokia tai knyga. Jau vien pati idėja yra įdomi: susieti tris veikėjus, iš kurių vienas – realiai gyvenęs asmuo. Tačiau man šiame romane labiausiai patiko tai, kaip buvo aprašomas kiekvienas personažas, jo mintys, jausmai. Gražus rašymo stilius, taip ir norisi cituoti ištisus puslapius: nusirašinėdama patikusias mintis net pati sutrikau, kai norėta pasižymėti citata išsiplėtė vos ne per visą puslapį. Tiesiog vienas sakinys papildo kitą ir taip – iki skyrelio pabaigos. O skaitymas tampa kuo tikriausiu pojūčiu: ne tik norisi pajausti ką kiekviena veikėja jaučia, bet nejučia tai ir vyksta: susigyvenimas su jų jausmais, mintimis, samprotavimais.

Tai labiau kelionė po moterų vidų. Išorė (ar tiesiog aplinka, įvykiai) ne tokia ir svarbi pasirodė.

Man patiko. Galbūt kada nors pajausiu, kad jau metas ir V. Woolf kurią nors knygą susirasti.

Ekranizacija

2002 m. pasirodžiusį filmą ,,The Hours’‘ (,,Valandos“) režisavo Stephen Daldry (jis režisavo ir nuostabųjį ,,The Reader“ (2008) ), o jame vaidmenis atliko nemažai žymių aktorių, tačiau svarbiausi buvo patikėti Meryl Streep, Nicole Kidman ir Julianne Moore.

Filmas buvo puikiai įvertintas ne tik žiūrovų, bet ir kritikų. ,,Oskarų“ apdovanojimuose filmas buvo nominuotas 9 apdovanojimams (tarp jų – geriausio metų filmo/režisieriaus/scenarijaus kategorijose), tačiau tik Nicole Kidman už V. Woolf vaidmenį parsivežė statulėlę namo. Visgi, asmeniškai man labiausiai iš visų trijų laimėjimo atrodė verčiausia Julianne Moore, kuri vaidino Laurą Braun.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.