5.23. George R.R. Martin ,,Kardų audra“. Ciklo ,,Ledo ir ugnies giesmė“ 3 knyga


cdb_Kardu-audra_p1Po poros savaičių tylos ateinu su tik šiandien užbaigta trečiąja garsiosios ,,Ledo ir ugnies giesmė“ dalimi. Joje toliau pasakojama apie jau gerai pažintus personažus, vykstančias intrigas ir tolesnes kovas dėl taip trokštamo sosto. O tuo tarpu prie Sienos ir už jos vyksta kur kas pavojingesnė ir paslapčių kupina kova dėl išlikimo.

Kalbant apie siužetą, romane iš tiesų netrūksta įvykių. Ašarų bus išverktos pakalnės, kraujo išlieta ne ką mažiau. Besišypsantį personažą (kalbu apie ,,gerietišką“ nuoširdų juoką, o ne pašaipų Džofrio) ,,pamatyti“ galima vis rečiau. Žymusis Starkų posakis, kad žiema artėja, vis labiau ima pildytis, o ne ką mažiau svarbus yra ir Ariją lydintis Volar morgulis, reiškiantis, kad visi žmonės miršta. Ir jų mirs, nes niekada nežinai, kada teks atsisveikinti su pamiltu (arba nelabai) personažu.

Tūkstantis puslapių malonumo – taip būtų galima trumpai apibūdinti šią knygą. Bent jau man – tai kol kas geriausia dalis (iš trijų skaitytų). Aišku, nemeluosiu, kai kuriuos skyrelius ar pastraipas norisi praleisti (Stanis, Milisandra, Taivinas ir kai kurie kiti man kelia greičiau jau nuobodulį), bet kai tokios apimties romanas, visi nemėgiamieji nublanksta, kai perskaitau dar vieną puikų skyrių apie Ariją, Tirioną, Džeimį ar pan.

Iš tikrųjų, su kiekviena knyga / serialo sezonu nuomonė apie vieną ar kitą personažą kinta. Jei pirmoje knygoje žavėjausi Daneiris, dabar ji – visiškai neįdomi, aikštinga ir nelabai ką nuveikianti drakonų motina. Jonas Snou tik šios knygos pabaigoje pagaliau kažką pradeda veikti, nes iki tol tai irgi buvo ties išnykimo iš man patinkančių personažų riba. Šios knygos įvykiai visiškai pakeitė nuomonę apie Džeimį, kuris ir toliau kyla mano akyse, o jo santykiai su Briene – šis tas įdomesnio vien dėl dialogų aštrumo ir abipusio užsispyrimo.

Ekranizacija

Kaip jau minėjau rašydama apie ankstesnes dalis, yra kuriamas serialas Game of Thrones.

Na, ir negaliu susilaikyti nepalyginus serialo su knyga. Ne kartą girdėjau klausimą: kaip tau gali būti įdomu skaityti knygą, jei vis vien žinai, kas nutiks (nes žiūriu serialą). Bet tas žinojimas visai netrukdė man, o kaip tik, skaitydama kai kurias scenas jaučiau tokią pačią įtampą, kaip stebėdama jas ekrane, o čia prisidėjo ir tai, kad nesyk naiviai viliausi, kad galbūt seriale buvo pakeistas vieno ar kito personažo likimas. Jei pirmajam ir antrajam sezonui sukurti buvo panaudoti įvykiai iš atitinkamų knygų serijos dalių, tai trečiosios dalies įvykius galime matyti tiek 3, tiek 4 sezonuose. Neatitikimų pastebėjau ne taip ir mažai, pati negalvojau, kad jie taip kris į akis. Aišku, iš pažiūros ne vienas iš jų yra neesminis, nieko pernelyg nekeičiantis, bet buvo ir tokių, kurie ,,atsilieps“ ateity. Kita vertus, serialas padarė kai kurias scenas įspūdingesnes, pavyzdžiui, Kruvinosios vestuvės (jų šioje knygoje bus ne vienerios, tad tikiuosi, neišdaviau baisios paslapties) man paliko kur kas didesnį įspūdį seriale, o knygoje kažkaip greitai jos prabėgo, jokių jausmų nesukėlusios. Naujasis veikėjas Oberinas Martelis seriale spėjo užkariauti ne vieno žiūrinčiojo simpatijas (taip pat ir mano), tačiau, jei būčiau pirmiau perskaičiusi knygą, vargu, ar jis būtų tiek emocijų sukėlęs. Ir žinoma, vizualiai serialas padeda dar geriau įsivaizduoti visą George R. R. Martin kuriamą pasaulį, įspūdingus mamutus, kovų scenas.

O pabaigai nesusilaikiau nepadariusi leidimų palyginimo, nors jis man įtakos skaityti-neskaityti nedaro (bet vis dėlto, pamačiusi geros plytos dydžio knygą dar susimąstau, ar tikrai noriu temptis ją namo). Tiesiog knygą, turinčią ~1000 psl, skaityti, nėra patogu (nebent tai darote pvz. sėdėdami prie stalo). Kadangi namuose šiuo metu turiu dar vieną tokios apimties knygą ,,Žemės stulpai“, nesunkiai pastebėjau, kaip skiriasi jų apimtis (nors šriftai abiejų iš pažiūros vienodi ir man patinkančio dydžio, o ,,Žemės stulpų“ lapai nepasirodė pernelyg ploni ir trapūs). Galop, pridėjau trečiąją – mažiau nei pusę tūkstančio turinčią ir kur kas didesniais tarpais tarp eilučių bei šriftu galinčią pasigirti ,,Nei gyvas, nei miręs“. Nuotrauka ne pačios geriausios kokybės, bet tai, ką norėjau parodyti, matosi.

Iš kairės: George R.R. Martin ,,Kardų audra'' (992 psl, Alma littera), Ken Follett ,,Žemės stulpai" (1024 psl., Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla), Charlaine Harris ,,Nei gyvas, nei miręs" (448 psl, Obuolys)
Iš kairės: George R.R. Martin ,,Kardų audra“ (992 psl, Alma littera), Ken Follett ,,Žemės stulpai“ (1024 psl., Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla), Charlaine Harris ,,Nei gyvas, nei miręs“ (448 psl, Obuolys)
Reklama

1 mintis apie “5.23. George R.R. Martin ,,Kardų audra“. Ciklo ,,Ledo ir ugnies giesmė“ 3 knyga

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.