5.17. Aldous Huxley ,,Puikus naujas pasaulis“


ah-puikus_naujas_pasaulisŠi knyga yra apibūdinama kaip antiutopija, kurioje įtaigiai atvaizduojama ateities visuomenė, kurios totalitarinė santvarka naikina žmogiškumą, gyvenimo formų laisvę ir įvairovę.

Tai spėlionė apie ateitį. Apie žmones, kurie klonuojami, nes taip sulaukiama mažiau netikėtumų. Apie santvarką ir idėjas, kurių kiekvienas mokosi nuo pat mažumės. Apie pasaulį, kuriame gimdymas yra nepriimtinas, o žodžiai tėvas, motina, tėvai – nešvankūs ar netgi vulgarūs, kai tuo tarpu tai, kad moterys ir vyrai kasdien keičia partnerius – yra normalu, sveika ir netgi rekomenduojama taip daryti. Ši knyga aprėpia ir dar daugiau, tačiau būtent šie to ,,puikaus naujo pasaulio“ bruožai pirmieji atėjo į galvą. Ir dar tikriausiai nereiktų pamiršti to, kad, jei koks žmogus miršta – nieko tokio, juk vienas žmogus – tai ne visuomenė, vieną žmogų visuomet galima pakeisti kitu.

Skamba įdomiai (bent man), o ir tekstas slysta greitai ir be ilgų sustojimų, gal tik pradžioje buvo sudėtingiau, kai aiškino visą tų klonų sistemą. O ir intriguoja pati pradžia, ypač, kai išryškėja vienas personažas, kuris iš pažiūros mąsto blaiviau už daugelį ir visai nesibodi tokių minčių, tik tiek, kad jomis nelabai su kuo dalijasi, kadangi už jas būtų nubaustas. Iš tikrųjų, jau svajojau, kad tuoj perskaitysiu apie puikią revoliuciją, įgyvendinamą tame puikiame naujame pasaulyje, tačiau teko smarkiai nusivilti. Tikriausiai dėl to vienu metu tas susidomėjimas kiek priblėso, o tuo pačiu ir minėtasis išryškėjęs personažas (eilinį kartą atsiprašau už vardus, kurių nesugebu įsiminti) ėmė vis labiau erzinti, o jo elgesys, kad ir suprantamas (nors ir nepatinkantis),  darėsi vis labiau nebepakenčiamas. Tačiau buvo kitų aspektų, kurie skatino skaityti toliau.

Na, o pabaiga tai kažkas puikaus. Sakyčiau, įspūdingiausia iš visų knygos scenų.

Taigi, kad ir nepaliko tokio įspūdžio, kokio norėjosi, tačiau vis vien pasirodė verta skaitymo knyga.

Ekranizacijos:

Yra minimos dvi ekranizacijos. Abi – televizijos filmai.

Pirmoji – 1980 m. Brave New World (JAV), kuriame pagrindinius vaidmenis atliko Bud Cort, Julie Cobb, Ron O’Neal.

Antroji – 1998 m. Brave New World (JAV), kuriame pagrindinius vaidmenis atliko Peter Gallagher ir Leonard Nimoy.

3 komentarai “5.17. Aldous Huxley ,,Puikus naujas pasaulis“

    • Perskaičiau sako:

      Tiesą sakant, tai puikiai galima įvertinti atsivertus vėlesnius tekstus (todėl komentaras gan beprasmis pasidaro).
      O ir pati galiu atsakyti, kad progresas minėtu atžvilgiu greičiausiai nebus pastebėtas. Čia niekada nesistengiau moksliškai rašyti tekstų, nematau prasmės rašyti žodžių, kurių kasdienybėje nevartoju (tas pats ir su sakinių struktūra). Dažniau besilankantys turėtų pastebėti, kad savo įrašų nevadinu nei straipsniais, nei recenzijomis – tai mano asmeninė erdvė, kurioje kalbu taip, kaip man priimtiniausia, ir apie tai, kas man aktualiausia buvo tekste, o ne ką ,,reikėtų“ paminėti.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.