5.8. Sébastien Japrisot ,,Ilgas sužadėtuvių sekmadienis“


virselis-230 Penki kareiviai nuteisiami myriop, kad būtų įsidėmėtinas pavyzdys kitiems, norintiems išvengti karo tarnybos, ir išmetami surištomis rankomis neišvengiamai žūčiai į niekieno žemę tarp dviejų priešiškų apkasų. Knygos herojė Matilda, jauniausiojo iš nuteistųjų sužadėtinė pasiryžta sužinoti tiesą ir surasti savo mylimąjį – gyvą ar mirusį. Apie septynerius metus Matilda, apdovanota ypatingu atkaklumu ir skvarbiu detektyvo protu, ieško savo sužadėtinio, vaikosi paskui vienas po kito atrastus liudytojus, iš gabalėlių ir nuotrupų it dėlionę dėlioja jų likimus ir savo meilės lemtį.

Taigi, nors pavadinimas – melodramiškai skamba, bet nusiteikti reikėtų rimtai, nes vos keli lapai skiriami Matildos ir jos mylimojo pažinties pradžiai ir toms laimingoms kartu praleistoms minutėms, nes visa kita – tik sunkus ir atkaklus Matildos pasiryžimas surasti jį, nepaisant to, kad daugelis šią istoriją norėtų palaidoti užmarštyje. Yra neapsieinama ir be kitų kareivių, buvusių kartu su Matildos sužadėtiniu, istorijų, jos visos skirtingos, tačiau tuo pat metu susijusios. Karas. Jis pakeitė daugelio žmonių likimus, atnešė daug skausmo tiek jame dalyvavusiems ,,aktyviai“ (kareiviams), tiek ,,pasyviai“ (kareivių artimiesiems). Apie tai ir ši knyga, atsigręžianti tiek į vienus, tiek į kitus. Bene skaudžiausia skaityti apie tai, kaip jaunas žmogus, negalintis ištverti karo, palūžta ir išprotėja, tačiau akyse vis vien yra matomas visas skausmas ir beviltiškumas, kurį teko iškęsti karo metu.

Deja, nepaisant įdomios tematikos, įtraukdavo tik vienas ar kitas puslapis, o dažniausiai skaitydavau ir tesitikėdavau, kad gal vėliau nutiks kažkas ir skaitysiu ne vien dėl to, kad skaityčiau, o tam, kad jausčiau malonumą ir su nekantrumu laukčiau, kas bus toliau. Aišku, kokia pabaiga – buvo įdomu, o jos sulaukusi ne tik atsipūčiau, kad pagaliau baigiau ją skaityti, bet ir todėl, kad ji buvo tokia žavi ir įtikinama, nieko perspausto, hiperbolizuoto, viskas paprasta, liūdna, bet tuo pačiu metu ir šviesu…

Ekranizacija

2004-aisiais pasirodė Prancūzijos ir JAV bendras darbas ,,Un long dimanche de fiancailles“ (angl. A Very Long Engagement“) , kurį režisavo Jean-Pierre Jeunet, o vaidmenis atliko tokie aktoriai kaip Audrey Tautou, Gaspard Ulliel, Marion Cotillard, Jodie Foster. Filmas gavo dvi Oskaro nominacijas.

Beje, žiūrėdama trailerį, pastebėjau vieną ryškų skirtumą. Knygoje Matilda sėdi invalido vežimėlyje, tuo tarpu filme, rodos, ji yra sveika. Bet vis tiek labai noriu jį pamatyti ir tikiu, kad vieną dieną prisiruošiu tai padaryti.

Reklama

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti / Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti / Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti / Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti / Keisti )

Connecting to %s