4.53. Charles Dickens ,,Didieji lūkesčiai“


didBūdama maža (spėju, mokydamasi pradinėse klasėse) perskaičiau Ch. Dickens ,,Didžiuosius lūkesčius“, išleistus tuomet labai populiarioje knygų vaikams serijoje Iliustruota Didžioji Klasika. Neišliko atmintyje visiškai nieko iš jos, tačiau žinojau, kad vieną dieną perskaitysiu nesutrumpintą versiją.

Tai yra našlaičio Pipo istorija. Auklėjamas griežtos sesers ir geraširdžio jos vyro, nelinksmą vaikystę berniukas leidžia pelkėtose Kento apylinkėse. Ten vieną dieną jis sutinka nuo katorgos bėgantį Magvičą ir grasinamas padeda jam pasislėpti. Netrukus po šio įvykio jis išsiunčiamas pas kitą globėją – ponią Havišam, kiek pamišusią po iširusių vedybų. Naujuosiuose namuose jaunuolis sutinka gražuolę Estelą, globėjos mokomą kankinti vyrus savo grožiu. Vieną dieną neturtingas ir nekilmingas jaunuolis gauna laišką, kuriuo paslaptingas geradarys padovanoja galimybę nuvykti į Londoną ir tapti „tikru džentelmenu“. Prasideda didžiųjų Pipo lūkesčių išsipildymo ir išbandymų metas.

Siužetas pakankamai nuspėjamas iki maždaug paskutiniojo šimto puslapių- mat artėjant į pabaigą ypač vienas įvykis nemenkai nustebino (net garsiai aiktelėjau- telieka džiaugtis, kad nieko namie nebuvo, nes tikrai būčiau sulaukusi kreivų žvilgsnių). Nesunku nuspėti tiek slaptąjį berniuko rėmėją, tiek tai, kaip pasisuks Pipo santykiai su Estela, tiek ir kai kuriuos kitus siužeto vingius. Ar tai trukdė? Tikrai ne, juk tai ne detektyvas, kuriame svarbiausia atskleisti vieną paslaptį. Čia viskas atskleidžiama pamažu, be jokių didelių sukrėtimų (skaitytojui, bet ne veikėjui).

Tai viena tų knygų, kurioje pagrindinis veikėjas nėra mylimiausias ir tikrai nebūčiau labai verkusi, jei jis kur sprandą būtų nusisukęs. Aišku, perdedu ir juokauju. Tačiau man niekuomet nepatiko žmonės, kurie gėdijasi savo neturto, kurie trokšdami patekti į aukštuomenę paprasčiausiai užmiršta tuos, kurie juo taip rūpinosi. O Pipui taip ir nutiko. Net ir susižavėjimą Estela laikau labiau ne jos – kaip moters – įsimylėjimą, o jos tobulo grožio ir manierų, nepasiekiamumo.  Tai knyga ir apie tai, kaip greitai apie viską sprendžiame iš viršelio, kaip greitai atstumiame tuos, kurių nė nepažįstame, bet jau tikime, kad štai- jie blogi. Apie tai, kaip pinigai susuka galvą ir tik laikas bei artimieji sugeba po truputį atvesti į protą. Man pačiai labiausiai patiko Džo- gerumo ir nekaltumo spindulėlis visoje toje pinigų ir garbės ištroškusioje veikėjų krūvoje.

Lengvai skaitoma ir pakankamai įdomi, nors ir neišskirtinė knyga.

Ekranizacijos

Ši knyga buvo ekranizuota daug kartų, sukurtas ne vienas filmas ir ne vienas mini serialas, tad paminėsiu tik keletą.

  • 1946-ųjų Great Expectations laimėjo dvi Oskaro statulėles ir iki šiol yra geriausiai vertinama ,,Didžiųjų lūkesčių“ ekranizacija, patekusi ir į 1001 filmas, kurį turi pamatyti per savo gyvenimą
  • 1998-ųjų Great Expectations  – sumoderninta versija yra bene garsiausia ekranizacija, kurioje vaidina tokie žymūs šių dienų aktoriai kaip Gwyneth Paltrow, Ethan Hawke ir Robert De Niro.
  • 2011-ųjų mini serialas Great Expectations yra sulaukęs nemažai teigiamų atsiliepimų iš kritikų.
  • Naujausioji ekranizacija – 2012 m. Great Expectations, kurioje vaidina tokie aktoriai kaip Helena Bonham Carter ir Ralph Fiennes.
Reklama

5 mintys apie “4.53. Charles Dickens ,,Didieji lūkesčiai“

  1. Na, dabar tas “aiktelėjau“ baisiausiai suintrigavo :/
    “Tai viena tų knygų, kurioje pagrindinis veikėjas nėra mylimiausias ir tikrai nebūčiau labai verkusi, jei jis kur sprandą būtų nusisukęs“ < o čia buvo pasaka XD

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti / Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti / Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti / Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti / Keisti )

Connecting to %s