4.52. Erich Maria Remarque ,,Gyvybės kibirkštis“


erich-maria-remarque-gyvybc497s-kibirkc5a1tis,,… kiekvienas iš jų buvo žmogus; tačiau šitai jie beveik buvo užmiršę.“

E. M. Remarque šioje knygoje atsigręžia į tuos, kurie Antrojo pasaulinio karo metu buvo ištremti į koncentracijos stovyklas. Nr. 509 yra politinis kalinys, pastarąsias dienas leidžiantis Mažajame lageryje- taip vadinamas lageris, kuriame gyvena jau vos bepasivelkantys ir darbui nebetinkami kaliniai, tai priešpaskutinė stotelė (paskutinė- krematoriumas), kurioje ilgiau užsibūna tik maža dalis kalinių. Nr. 509 yra konclagerio senbuvis, čia gyvenantis (o gal tiksliau egzistuojantis?) jau kone dešimt metų.

E. M. Remarque rašo švelniai, netgi kiek su ironija. Jo tikslas- ne kuo tiksliau aprašyti žiaurumus (nors manau žmogui, gyvenančiam ten ne vienerius metus, visi žiaurumai nebeatrodo tokie baisūs, nes jis tiesiog atbunka), o kalinio stiprybę, orumą ir išlikimą žmogumi. O tai yra sunku, kai už kiekvieną kąsnį turi kovoti, žiūrėti, kad tik kas nepasičiuptų. Ir ką jau bekalbėti, to maisto dažnam nepakanka net gyvybės palaikymui.

Ši knyga ir apie viltį, kurios išsižada daugelis kalinių, tačiau pasklidę gandai apie artėjančius amerikiečius, kurie įsiveržė į Vokietiją, po truputį ją užžiebia ir, kad ir bijodami svajoti, pamažu kaliniai suvokia, kad jiems tereikia kažkaip išgyventi iki Tos dienos, kai vėl taps laisvi. Autorius atsigręžia ir SS pareigūnus, aprašydamas jų elgesį ir mintis, kurios užplūdo vis labiau suprantant, kad toji diena, kai bus baudžiami nebe tie kaliniai (o gal tiesiog skeletai, kaip rašytojas mėgsta juos vadinti), o pareigūnai.

Liūdna, tačiau tuo pat metu ir šviesi knyga. Gal ir nepasirodė man ji tokia puiki kaip paskutinė šio autoriaus skaityta ,,Kelias atgal“, bet vis vien verta skaitymo knyga. Ypač paliko įspūdį paskutiniai puslapiai, kuriuos su malonumu skaityčiau vėl ir vėl…

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.