4.48. Michal Viewegh ,,Mergaičių auklėjimas Čekijoje“


virselis-230…Kas atsitinka jaunam literatūros mokytojui, kai vietos milijonierius verslininkas už neribotus honorarus nusamdo jį savo jaunai dukrelei kaip korepetitorių literatūriniams bandymams? Kokie išmėginimai laukia visų, kai literatūra pamirštama ir įsuka gyvenimas? Kodėl visko pertekę, talentingi jauni žmonės nebemoka rasti sau vietos ir susitvarkyti patys su savimi? Kur juda pasaulis, kuriame viskas taip susiplakė ir viskas apipilama tuo pačiu standartiniu kečupu?

Neprisimenu kodėl šią knygą kadaise įsiminiau ir kodėl ją pasiėmiau per vieną iš apsilankymų bibliotekoje. Galbūt užkabino tai, kad bus kalbama apie rašymą? Nors kaip netruksiu įsitikinti, apie tai bus kalbama ne per daugiausiai. Na, bet šis pusdienis su knyga praėjo pakankamai smagiai, tad tikrai nė trupučio nesigailiu ją perskaičiusi. Šmaikštus rašytojo stilius priverčia puslapius versti su šypsena veide. Pagrindinis veikėjas- mokytojas, todėl nemenkai ironizuojama kalbant apie mokytojo darbą, kolegas, moksleivius, pasenusią mokymo sistemą, institucijos valdžią, be viso to neaplenkiamos ir kitos temos, kurios rimtai aprašytos sukeltų vien tik neigiamus jausmus, tačiau pateikiant su šypsena atrodo iš vienos pusės lengvesnės, o iš kitos- kaip tik priverčia apie tas problemas, kurios egzistuoja ne tik Čekijoje (autorius rašė, kad ši knyga apie minėtos šalies opiausias problemas), bet ir kitose šalyse.

– O kai tą liūdnąją karalaitę prajuokinsi,- pusryčiaujant paklausė manęs žmona,- ar tau ją bent jau atiduos į žmonas?Nerūpestingai tepė sūrį ant skrudintos duonos. Pažvelgiau į dukrą: atidžiai klausėsi.
– Žmoną jau turiu,- atsakiau.- Reikalausiu visos karalystės. (47 psl)

Vis dėlto, į pabaigą kiek pavargau, net ir šypsotis nebesinorėjo, nes galiausiai pasirodė, kad kas per daug, tas nesveika, tik nežinau, ar čia pritaikyti reikėtų sau pačiai (kad vienu ypu užsibrėžiau perskaityti visą knygą, o tai ir išvargino, nors romanas nestoras), ar autoriui, kuris per savo šmaikštumą galiausiai tapo nebejuokingas.

Nors pabaiga tai gerulė ir privertė nuoširdžiai nusijuokti.

Ekranizacija

1997-aisiais Čekijoje pasirodė Petr Koliha režisuotas filmas Vychova divek v Cechách.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.