4.38. Martynas Starkus ,,Tuk tuk Indija“


imagesJau senokai skaičiau pirmąją M. Starkaus knygą ,,Šilko kelias“, bet iki šiol apie ją likęs malonus įspūdis, kuris skatino dar kartą patirti įdomius nuotykius kelionėse, aprašytus šio autoriaus. Taigi, pagaliau į rankas papuolė ir antroji, kur kas didesnės apimties knyga, pasakojanti apie Martyno, jo ištikimo kelionių draugo Vytaro, taip pat, jų bendraminčių Jono ir Edžio (jie ir fiksavo visas akimirkas) kelionę per Indiją ne vien turistų pramintais takais.

Šį kartą Indijoje jie įsigijo baltą mašiniuką, kuris gavo ,,Lachudros“ vardą. Priedas prie jo – asmeninis vairuotojas, nė trupučio nesuprantantis angliškai (tačiau puikiai mokantis hindi), tačiau visos kelionės metu buvęs geras pakeleivis. Taigi, penkiese jie ir keliauja po šalį, kuri ne vieną traukia kaip vieta, kur galima gauti ,,nušvitimą“. Ir išties, kaip galima bent truputį nepasikeisti, pakeliavus po tokią šalį, kuri skiriasi nuo Lietuvos kaip diena ir naktis. Skurdas, kuriame gyvena didžioji dalis indų, atrodo siaubingas. Labai patiko palyginimas: kol pas mus vaikai lipdukus į knygutes klijuoja ir nerūpestinga vaikyste džiaugiasi, jų bendraamžiai Indijoje jau visokiausius darbus dirba ir tikriausiai nė nesuvokia, kad gali būti kitaip. Netrukus pateikiamas dar vienas, liūdnas ir pajuokauti neleidžiantis faktas: vos pragyvenę savo pirmąjį dešimtmetį tie vaikai jau būna parduoti seksualinei vergovei, iškastruoti ar dar nežinia kokias baisybes iškentėję. Ir tokius nepriteklius patiria didžioji dalis Indijos gyventojų. Pasiseka, jei gimsti pasiturinčioje šeimoje, o jei ne- vargsi su kitais to paties likimo paliestais aplinkiniais. Tai liūdnoji Indijos pusė, sukelianti niūrias emocijas, bet kartu ir priverčianti stebėtis kiekvienu keliautojų sutiktu skurdžiai gyvenančiu vietiniu, kurie, nepaisant to, kad nežino, ką ryt valgys jo šeima, rodos, nuoširdžiai džiaugiasi tuo, ką turi- to turėtų pavydėti daugelis mūsiškių, kurie šneka apie skurdą, nors išties nėra matę Tokio nepritekliaus iš arti.

starkus

Vytaras, Lachudra ir Martynas

Tačiau M. Starkus nebūtų M. Starkus, jei leistų kiekvienam savo skaitytojui vien tik skaityti apie visokias Indijoje vykstančias blogybes ir braukti ašarą (arba džiūgauti, kad pas mus to nėra). Jo šmaikšti ir įdomi rašymo maniera priverčia nusijuokti vos ne kiekvieną puslapį skaitant, užbaigusi knygą būtent ir buvau su šypsena veide, nors paskutiniai aprašytieji įvykiai ir nebuvo smagūs, mat dėmesys buvo skirtas teroristų išpuoliams, kurie vyko keliautojams būnant Indijoje. Atsitraukti nuo šios knygos sunku, bet kartu ir norisi karts nuo karto padėti į šalį, suvirškinti pateiktą informaciją, viską susidėlioti į atminties stalčiukus, kad tik kuo ilgiau juose užsiliktų tie potyriai, kuriuos patyriau vien tik skaitydama knygą.

Kaip jau minėjau, M. Starkus rašo taip, kad net, rodos, sunkiausios akimirkos buvo ne tokios jau ir sudėtingos. Bet tikiu, kad nervų per tas kelias savaites būta ir ne vienos. O ir skrandžio kaprizai juk galėjo baigtis blogiau, o ne tik ta viena apatijos pilna diena. Ir tarakonai bei visokie kitokie gyviai, lendantys iš kampų įvairiuose abejotinuose viešbučiuose neatrodytų juokingai (ypač man, kuri visokių tokių gyvių neapkenčia), ką jau kalbėti, kad vien kol nakvynę susirasdavo, praeidavo tikrai ne minutė ir ne dvi.. Tačiau sutikta šitiek įdomių ir šiltų asmenybių, kurie parodo, kad yra dar nesavanaudžių, nuoširdžių, geranoriškų žmonių.

Pripažinsiu, iki šiol apie Indiją ne kaži ką ir težinojau, įspūdį buvau susidariusi tik iš šiokių tokių nuogirdų, romanų ar pamatytų (nedokumentinių) filmų, todėl ši knyga man suteikė nemažai naujų, įdomiai pateiktų žinių. Dabar belieka pamatyti ir filmuotą medžiagą.

Ekranizacija

Yra penkių dalių filmas, kurį 2009-aisiais rodė per LTV. Šiuo metu visas dalis galima rasti kad ir youtube.com svetainėje.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.