3.27. Ken Kesey “Skrydis virš gegutės lizdo“


Sveiki atvykę į psichiatrijos ligoninę su krūva psichinių ligonių ar bent jau save tokiais laikančių, žmogiškumo bruožus beprarandančių pacientų. Čia vadovas vienas – Didžioji Sesuo, moteris, kuri manipuliuoja visais, naudodama neįtikėtiną psichologinį terorą. Tačiau kai į skyrių atvežamas naujokas Rendlis Makmerfis, viskas pasikeičia, nors niekas neišdrįsta viešai to parodyti. Rendlis visai kitoks. Jis – dar elementaraus orumo nepraradęs smulkus sukčius, kalėjimą panoręs iškeisti į Psichiatrijos ligoninę, nes manė, kad čia bus lengviau, bei jis, lyginant su kalėjimu, praleis likusį savo laiką prabangoje ir komoforte. Jis imasi gaivinti ligonių smegenis, vaikyti šių įsisenėjusią apatiją bei paklusnumą Sindikatui – milžiniškam darniam mechanizmui, ryjančiam jų sąmonę.

Siužetas įdomus ir nenuobodus. Jį pasakoja vienas iš ligonių- Vadas, kuris yra apsimetęs kurčnebyliu, o parodyti, kad toks nesąs jam neleidžia per ilgą laiką išgirstos darbuotojų paslaptys. Vadas- indėnas, praradęs savo žemes dėl baltųjų kaltės. Jis viską stebi ir aptaria, tačiau pats į veiksmą įsiveržia tikrai ne tuoj pat..

Atvykęs Makmerfis viską pakeičia iš pačių pagrindų. Iš pradžių jis atrodo tik kaip pernelyg savimi pasitikintis ir besijaučiantis už kitus vertesnis žmogus (o tokių nemėgstu), bet po truputį nuomonė apie jį ima keistis. Ne tik mano, bet ir ligonių, o Vadas iš karto pajaučia, kad Makmerfis atnešė permainų, kurios bus jaučiamos dar ilgai. Makmerfis priešinasi nustatytoms taisyklėms ir tvarkai, po truputį keičia žmones, supančius jį, jų mąstymą. Bet vienam daug pasiekti yra pernelyg sunku. Tačiau buvo gera skaityti, kaip visas kitimas vyksta ir kaip Didžioji sesuo niršta. O kad ji susprogtų!- tokia mintis buvo galvoje.

Ken Kesey

Didžioji sesuo nejučia palyginama su diktatoriumi. Ji- yra viskas, apie ką sukasi ligoninės gyvenimas. Net gydytojas prieš ją- tik menkavertis vabaliūkštis. Jos įvesta tvarka ir baudų žiaurumas yra priešprieša jos elgesiui (t.y. veido mimikai), kuriuo ji sako, kad ji elgiasi gerai su ligoniais, kad viską daro tik dėl jų gerovės.. Ir ar ne taip sakė Hitleris?.. Viskas dėl žmonių. Net jei tai pareikalauja aukų, o aukos- tai nebūtinai mirę ligoniai, tai ir tie,kurie tampa daržovėmis dėl tam tikrų procedūrų.

Pabaiga paskatins susimąstyti net tuos, kurių lig tol nepaskatino to padaryti. Meluosiu, jei sakysiu, kad nebuvau sgalvojusi apie tokią pabaigą, bet vyliausi, kad ji bus kitokia. Tačiau ne, ji buvo būtent tokia. Ir netgi galvoju, ar būčiau dariusi tą patį, ką ir Vadas?.. Tikriausiai.

Vis vengiau šios knygos, nes maniau, kad bus labai sudėtinga ar nesuprantama, bet klydau. Vos pradėjusi supratau, kad manęs laukia gera knyga ir ši nuomonė nepasikeitė užvertus paskutinį puslapį. Šioje knygoje yra tiek visko: linksmų nutikimų, kai galima tiesiog balsu juoktis, ir visiškai priešingų, kai, rodos, dar kiek, ir ašara išriedės. Susigyvenau su veikėjais ir net nesinorėjo, kad knyga baigtųsi (guodžiuosi, kad dar nemačiau filmo ir viliuosi, kad jis bus toks geras, kokiu jį daug kas laiko). O ji juk nėra stora, taigi, norėjosi netgi ir pasitaupyti..

Puiki knyga.

Ekranizacija:

1975 m. pasirodė Milos Forman režisuotas filmas ,,One Flew Over the Cuckoo’s Nest“, kuriame Makmerfio vaidmenį atlieka Jack Nicholson. Filmas laimėjo 5 Oskarus.

Vienas komentaras “3.27. Ken Kesey “Skrydis virš gegutės lizdo“

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.