2.66. Vladimiras Nabokovas ,,Lolita“


Knyga, kurią pradėjau jau senokai, bet buvau kuriam laikui atidėjusi. Bet šįryt nusprendžiau, kad galų gale reikia ją baigti, nes baigiasi atostogos, taigi, baigiasi ir kasdieniai skaitymai tos literatūros, kurią norėčiau.

Kas gi nežino garsiosios ,,Lolitos“? Jei neskaitėte, tai bent jau girdėjote ar matėte filmą. Knygoje pasakojama Humberto Humberto gyvenimo apkarpa, apimanti keletą metų. Sėdėdamas kalėjime jis pasakoja apie manija virtusią savo meilę dvylikametei mergaitei Doloresai, kurią jis vadina Lolita.

Knyga tikrai ne iš lengvųjų. Tai ne ta knyga, kurią perskaityčiau per vieną ar porą prisėdimų. Todėl tikrai buvo sunkoka ją skaityti po kitų, lengvo turinio knygų, kurias tiesiog suvalgydavau. Nors ši knyga ir buvo visai įdomi, bet skaitėsi netolygiai: jei pradžia patiko, tai į pabaigą jaučiau norą kuo greičiau užbaigti, nes ėmė nebepatikti. Jei žvelgtume į siužetą, tai nėra jis kažkuo ypatingas- toks yra rašymo stilius šioje knygoje. Tikrai graži, turtinga kalba. Nors skaičiau tik vertimą, bet numanau, kad originalas turėtų būti dar gražesnis. Toji kalba tikrai gali pakerėti, ji skaitytojui dar geriau perteikia jausmus, kuriuos jautė pagrindinis veikėjas ar jo mažoji nimfetė. Pamenu, prieš imdama knygą į rankas, maniau, kad knyga bus vulgari- bet to nerasite nė lašo (bent jau aš jo neradau)- viskas subtilu, ir, galiausiai, net galiu sakyti, kad fiziniai suartėjimai šioje knygoje nėra itin svarbūs, svarbiausia- jausmai, mintys, meilė.

Vladimiras Nabokovas

Skaitydama vis susimąstydavau apie tam tikrus Humberto poelgius, apie tai, kaip jaučiasi Lolita. Kilo įvairūs, kontrastingi jausmai. Juk kad ir tas pats vyriškis- jo noras būti su ja apėmė ne tik fizinį suartėjimą, bet ir buvimą šalia jos visą gyvenimą. Jis nenorėjo, kad mergaitė priklausytų kam nors kitam. Ir į pabaigą net ir patikėjau, kad jis iš tiesų ją mylėjo ir kad ji jam nebuvo eilinė nimfetė, kuri, vos pradėjusi bręsti, taps atstumianti.

Bet visgi nepasakyčiau, kad knyga sužavėjo ir pasirodė labai įdomi…

Ekranizacijos

Pagal šią knygą yra sukurti du filmai.

Pirmasis- 1962 m. Stanley Kubrick režisavo to paties

pavadinimo, kaip ir knyga, filmą ,,Lolita“, kuriame pagrindinius vaidmenis atliko Sue Lyon ir James Mason.

Antrasis- Adrian Lyne darbas 1997- aisiais, kuriame pagrindinius vaidmenis atliko Jeremy Irons, Melanie Griffith, Dominique Swain.

Reklama

4 mintys apie “2.66. Vladimiras Nabokovas ,,Lolita“

  1. Nimfetė?… Err… dabar jau nežinau ar noriu ar nenoriu skaityt. Bet tamsta labai gražiai aprašėt, tai lyg ir labiau norėtūs.
    Priklausau kategorijai “girdėjo apie knygą“.

  2. O va tai jau kelia abejonių, nimfetė (nymphet) juk nuo žodžio nymph, mažybinė forma tarsi, kas paskui gali eit iki nimfomanės, į ką paprastai ir perverčiama visa tai, nes mitologinių pavadinimais labai dažnas kūno sutrikimas vadinamas, kas šiuo atveju mane ir neramina. Nes… Žodžiu visi tie Loli/Lolita ir Nymph/Nymphet kai sudedami kartu – šiek tiek creepy atrodo. Bet jau nusprendžiau, kad kai bus laiko, tai paskaitysiu. Tokie mano įsitikinimai – net jei esi garantuotas, kad nepatiks ir nieko gero nerasi – nepeik, kol savom akim neįsitikinsi 🙂 o šiuo atveju net nėr garantijos, kad nepatiks ir nieko gero, nes atsiliepimai gan neprasti.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.