2.24. Haruki Murakami ,,1Q84.Pirma knyga (balandis-birželis)"


 Su Haruki Murakami kūryba norėjau susipažinti jau seniai, tačiau ,,pažintį“ vis atidėdavau vėliasniam laikui. Tačiau šįkart, vos išgirdusi apie naują rašytojo knygą, kuri turi sąsajų su neseniai skaityta Orwell’o ,,1984-ieji“, supratau, kad šią knygą būtinai skaitysiu.

Murakami naują savo romaną, tiksliau, romanų trilogiją, neatsitiktinai pavadino 1Q84. Tai nuoroda į George’o Orwello romaną 1984-ieji. Šįkart rašytojas permąsto istorijos ir ateities sąvokas, jo personažai ima pasimesti laike, pasirodo ir manipuliacinių teorijų, Orwello Didįjį Brolį keičia Mažieji žmonės, naktį vejantys oro lėliukę. Veiksmas vyksta tarsi 1984-aisiais, tačiau Aomamė pradeda abejoti, ar tai tikrai tie metai, nes realybė skyla, tįsta, nyksta… „Šį naują pasaulį ji nusprendė vadinti 1Q84-aisiais. Q – tai klaustukas – question-mark. Jis reiškia abejonę.“  Būtent tai ir suintrigavo mane. Bet, bent jau šioje dalyje, didelių panašumų neįžvelgiau, nors net ir pačioje knygoje ši Orwell’o knyga minima ne kartą.

Romane yra dvi siužeto linijos: pirmoji- dvikovos instruktorės Aomamės, laisvalaikiu pagal užsakymą žudančios vyrus, antroji- matematikos mokytojo Tengo, po darbo rašančio nespausdinamus romanus. Iš pradžių, rodos, visiškai nesusiję veikėjai pasirodo esantys pažįstami, nors nuo paskutinio jų susitikimo praėjo daug metų. Dar viena svarbi veikėja- septyniolikmetė Fukaeri, kurios kūrinys atsiunčiamas literatūriniam konkursui. Atsirandantys nauji veikėjai užima vis didesnę vietą siužete ir kiekvienas tampa savaip svarbus. Patiko veikėjų skirtingumas: visi jie spalvingi, tačiau vienodai įdomūs. Jie- inteligentiški (minimos įvairios knygos, klasikinė muzika, filosofų mintys), keisti, jų mintys, veiksmai, elgesys sukelia daug klaustukų, dėl kurių norisi skaityti toliau ir toliau.. Įdomu buvo ir tai, kad kalbama apie knygas, redaktoriaus pareigas, ką jis gali padaryti dėl gero kūrinio ir t.t.

Knyga įtraukė ir kuo toliau, tuo įdomesnė darėsi. Neslėpsiu, nenorėjau, kad knyga baigtųsi- nuojauta sakė, kad pabaigoje pabirs tiek klausimų, kurie bus išaiškinti tik antroje dalyje. O kada ji pasirodys, nežinia. Nuojauta pasitvirtino- tai, kas iš pradžių atrodė suprantama ir išsiaiškinta, gale buvo sumaišyta. Šis aspektas priminė A. Kristof ,,Storą sąsiuvinį“ , kai baigdama antrą dalį nebesupratau, kas ir kaip čia.. Tad patariu sulaukti nors antrosios dalies ir tuomet skaityti šią trilogiją. Nes dabar labai labai noriu tęsinio, bet teks kentėti.

Rekomenduoju visiems visiems.

Reklama

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.