2.21. Ian McEwan ,,Atpirkimas“


 Jei ne šios knygos ekranizacijoje vaidinanti Keira Knightley, neaišku, kada būčiau pažiūrėjusi filmą, tad nežinia, kada ir ši knyga būtų atsidūrusi mano namuose. Taigi, kaip supratote, ekranizacija labai patiko- šis filmas yra man vienas geriausių iš visų matytų. Todėl iš knygos tikėjausi daug, nors kažkodėl jos skaitymą vis nukėlinėjau. Nujaučiau, kad per savaitgalį jos nebaigsiu, tad puikiai tam tiko pavasario atostogos, kurių dėka galėjau keletą dienų mėgautis ,,Atpirkimu“.

Nuostabi knyga. Net nesitikėjau, kad ji bus tokia įdomi. Skaitant mintyse iškilo jau kiek primirštos ekranizacijos detalės- tai dar labiau leido įsijausti. Tai, kad kaip ir viską žinojau, šį kartą visai netrukdė. Mėgavausi kiekvienu sakiniu, kiekvienu puslapiu. Rodės, kad laikas eina beprotišku tempu, o puslapiai vertėsi labai lėtai. Bet tai pastebėdavau tik tuomet, kai turėdavau nuo jos atsitraukti- skaityti buvo vienas malonumas, tad net truputį keista buvo, kad ji taip lėtai skaitėsi. Bet juk taip nutinka dažnai.

Istorija sukasi apie Sesiliją- Teilių šeimos atžalą, kuri, baigusi Kembridžą, grįžo namo ir mąsto, ką galėtų nuveikti netolimoje ateityje.Ji- nerūpestinga ir nepriklausoma. Jos mažesnė trylikametė sesuo Brioni- svajinga ir atitrūkusi nuo realybės, gyvenanti fantazijų pasaulyje ir rašanti apsakymus bei trokštanti būti rašytoja. Na, ir Robis- kaip ir Sesilija, neseniai grįžęs iš Kembridžo, merginų tėvo ,,išlaikytinis“ (jis apmoka jo visus mokslus), valytojos sūnus. Vieną karštą 1935 metų vasaros dieną Brioni pamato Sesiliją ir Robį keistoje situacijoje: sesuo nusivelka drabužius ir pasineria į dvaro sode esančio fontano baseiną, o netoliese stovi Robis. Jo reakcija ir Sesilijos veiksmai paskatins Brioni fantazijas ir tą pačią dieną sekę įvykiai galiausiai pasibaigs nusikaltimu, kurio pasekmes jie visi trys jaus visą gyvenimą…

Visi tos dienos įvykiai, kurie užima beveik du šimtus puslapių (knygoje 350 psl), sukėlė manyje pačius įvairiausius jausmus: pykau ant Brioni, ant jos vaikiško naivumo ir nekaltumo… Taip ir norėjosi ją papurtyti, kad ji atsibustų iš savo tobulo pasaulio ir iš fantazijų… Nepateisinau ir nepateisinsiu jos, bet, skaitydama apie tolesnį jos gyvenimą, mąsčiau, kad tas nusikaltimo atpirkimas, kurį ji bandė atlikti savo darbu, visgi atperka dalį jos nuodėmės. Bet tie du žmonės, Sesilija ir Robis, buvo pernelyg nuskriausti. Juk Brioni pastebėjo smulkmenas, į kurias kiti nekreipė dėmesio, ji gan greitai suprato savo klaidą, bet kažkodėl tylėjo… Net ir jos pusseserė- ir ta tylėjo ir laikėsi Brioni versijos…

Buvau prisiskaičiusi komentarų, kad knyga per daug ištempta ir nuobodi- man ji tokia neatrodė, nors įvykių mėgėjams ji gali ir atsibosti, nes yra tikrai nemažai aprašymų, minčių. Bet aš pati nesu aprašymų mėgėja. Vis dėlto, šį kartą man visai netrukdė tai, nes viskas taip gražiai įpinta. Prisipažinsiu, trūksta žodžių apibūdinti, kokia gera man pasirodė ši knyga. Tos pačios situacijos yra žvelgiamosi iš trijų pozicijų : Brioni, Robio ir Sesilijos, todėl viskas šioje istorijoje yra objektyvu. Pabaiga turėtų nustebinti (aišku, jei prieš tai nežiūrėjot filmo).

Taigi, rekomenduoju ją visiems visiems. Dedu ją į geriausių knygų sąrašiuką. Ir tikrai žinau, kad su šiuo rašytoju ,,pažintį“ tęsiu ir toliau.

Ekranizacija:

2007 metais pasirodė Joe Wright režisuota to paties pavadinimo ,,Atonement“ romantinė drama, kurioje pagrindinius vaidmenis atlieka Keira Knightley (Sesilija), James McAvoy (Robis) ir Saoirse Ronan (Brioni).

8 komentarai “2.21. Ian McEwan ,,Atpirkimas“

 1. Montekristo sako:

  Mačiau ir aš filmą, kuris labai patiko. Net nežinojau, kad yra knyga – kažkaip nepasidomėjau. Bet nežinau, ar skaitysiu, tas jausmas, kai žiauriai pyksti ant kažkokio veikėjo, man nepatinka ;D o žiūrint filmą man taip buvo, garantuoju, kad būtų ir skaitant. Nors, kaip sakoma, niekada nesakyk niekada, jei pakliūtų į rankas, gal ir susigundyčiau :]

 2. Dovilė sako:

  Skaičiau knygą ir mačiau filmą. Dabar neprisiminsiu, kas pirmiau buvo: knyga ar filmas. Įtariu, kad filmas. Bet likau sužavėta abiem. Ekranizacija tikrai nenuvylė. Bet knyga nepakartojama.
  Brioni nervino ir mane. Su vaikišku idealizmu vertinanti ir mananti, kad viską supranta ir žino. Kas toli gražu nėra teisybė. Ir kaip vienas įvykis pakeičia kelių žmonių gyvenimus negrįžtamai. Liūdna. Bet kartu ir intriguoja.
  Knygą ir aš galiu priskirti prie tų vienų iš geriausių skaitytų knygų. Tų, kurios palieka apie save atsiminimą, net perskaičius ją prieš kelis metus.

 3. Keturi Vėjai sako:

  Priežastis, kodėl ši knyga man aukštai iškilo virš daugelio kitų, slypi paskutiniuose jos puslapiuose. Paaiškėjusi tiesa sukrėtė mane iki ašarų ir sužadino daug minčių – kokia visgi beviltiška, liūdna ir kartu labai graži ši meilės istorija. Ir koks beprasmis ir kvailas, bet toks visa griaunantis pavydo sužadintas mergaitės poelgis. Romaną “Atpirkimas“ perskaičiau du kartus, ir abu kartus jis paliko man neišdildomą įspūdį. Esu įsitikinusi, kad ateis laikas, kai ir vėl paimsiu jį į rankas. Noriu pasidalinti savo recenzija tinklaraštyje Keturi Vėjai. Nuoroda: http://www.keturivejai.lt/rastu-vetrunge/meile-ikalinta-vaikisko-melo-panciuose/

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.