2.1. Fiodoras Dostojevskis ,,Nusikaltimas ir bausmė“


Tikėjausi šią knygą užbaigti dar iki 2011-ųjų, bet kaip sakoma: papasakok apie savo planus Dievui, o jis tik pasijuoks. Taigi, Fiodoro Dostojevskio ,,Nusikaltimas ir bausmė“ tapo pirmąja perskaityta (tiksliau baigta skaityti) šių metų knyga.

O pradėjau ją skaityti lyg ir rugsėjo pradžioje, bet netrukus padėjau į šalį. Grįžau prie jos per žiemos atostogas- iš dalies dėl to, kad tuoj šią knygą nagrinėsime mokykloje per pamokas, iš dalies dėl to, kad pati norėjau nepalikti šios knygos nepabaigtos. Visgi, supratau, kad ši knyga nebus lengvai skaitoma (nes, jei būtų buvę kitaip, nebūčiau jos rugsėjį numetusi), tad pasistengiau suteikti ribas : per dieną perskaityti po vieną skyrių. Iš pradžių apsidžiaugiau, nes pirmąją dieną perskaičiau ~50 psl per valandą (panašiai per tiek laiko tokį pat kiekį perskaitau ir skaitydama lengvo turinio knygas), bet vėliau supratau, kad nebus taip paprasta- per valandą perskaitydavau vos 30 psl. Tačiau dabar galvoju, kad visos tos valandos, skaitant šią knygą, nebuvo veltui praleistos.

Įpusėjusi knygą nežinojau- patinka man ji ar ne. Pagrindinis veikėjas Raskolnikovas kartais žavėjo savo protu ir įžvalgumu, bet nervino jo amžinas mėtimasis, jo nežinojimas kaip pasielgti, kone pamišimas dėl padaryto nusikaltimo. F. Dostojevskis šiame romane nagrinėja nusikaltėlio psichologiją, taigi, kas dar tik ketinate skaityti šį kūrinį, žinokite, kad rasite daug pamąstymų. Bet man kilo klausimas: argi visi nusikaltėliai taip jaučiasi? Juk ne visi ir tokie protingi kaip Raskolnikovas. Mane sukrėtė pagr. veikėjo požiūris į jo atliktą žmogžudystę- jis to net nenorėjo vadinti nusikaltimu. Juk ji-nužudytoji- tik utėlė, niekam nereikalinga ir pati pridariusi daug blogo. Tąja priešprieša – žmogžudystė ir visai nepažįstamai moteriai duoti paskutiniai 20 rublių tam, kad ji palaidotų mirusį alkoholiką vyrą- , kaip supratau, buvo norima parodyti žudiko noras tarsi išpirkti savo blogą darbą geru. O ir vėliau išaiškės, kad Raskolnikovas yra daug gero padaręs, nors pats vos pragyveno. Bet, kaip sakiau, jo nuolatiniai užsiminimai apie žmogžudystę, užėjimai į policijos nuovadą mane tikrai nervino. Apskritai, mano manymu, visa tai buvo galima aprašyti daug trumpiau.

Sunku rašyti apie šią knygą, manau, dar reikia, kad viskas susigulėtų. Netgi įdomu, kiek ilgai ji pasiliks mano galvoje, kiek ilgai aš prisiminsiu ją.

Pabaiga visgi netikėta man buvo, nebesitikėjau, kad gali būti kas nors mielo ir gražaus šioje knygoje.

Rekomenduoju perskaityti. Nors patariu tiems, kurie šiaip jau klasiką ir sudėtingesnes knygas skaito retai, turėti kantrybės, nes įdomu pasidaro ne nuo knygos pradžios.

Ekranizacija

Pagal šią knygą yra sukurta nemažai filmų ir trumpų serialų. Apie vieną iš ekranizacijų parašysiu išsamiau :

 Pavadinimas : Crime and Punishment

Premjera: 2002 m.

Režisierius: Menahem Golan

Šalis : JAV, Lenkija, Rusija

Žanras: drama

Vaidina:  Crispin Glover, Vanessa Redgrave, John Hurt….

 

Reklama

6 mintys apie “2.1. Fiodoras Dostojevskis ,,Nusikaltimas ir bausmė“

 1. Senas leidimas buvo iš 2 tomų. Antras kažkur pradingo bibliotekoje, tai skaičiau tik pusę romano. Man patiko, bet Dostojevskis toks rašytojas, kad jam reikia subręsti. Siūlau pažiūrėti spektkalį Kauno dramos teatre, jeigu dar rodo.

  • Iš pradžių turėjau dviem tomais pasiėmusi (iš Pasaulinės literatūros serijos), bet nespėjau net pradėti,o jau reikėjo grąžinti. Tuomet iš kitos bibliotekos pasiėmiau naują leidimą.
   Na, iki Kauno galimybių nuvykti neturiu, bet neabejoju, kad spektaklis turėtų būti įdomus.

 2. Mokykloje šita knyga prie privalomos literatūros berods buvo, taip? 🙂
  Ir kaip nekeista, man ji patiko. Viena iš 5 patikusių knygų, kurios buvo privalomos mokykloje.
  Bet tie Raskolnikovo dvejojimai, svarstymai mane kartais jau pradėdavo erzinti.
  Bet iš tikrųjų, kokia būna ta vidinė savijauta padarius tokį nusikaltimą? Aišku, dabartiniai žudikai-manijakai tikrai nemanau, kad jaučia tokį sąžinės graužimą.

  • Taip, ši knyga iš privalomos literatūros, kitu atveju net nežinau, kada būčiau prisiruošusi ją perskaityti.
   Na, o kokia ta vidinė savijauta iš tikrųjų, tai galima sužinoti tik atsidūrus tokioje situacijoje, t.y. padarius nusikaltimą (ko daryti tikrai nesiūlau).

 3. Iš tiesų Dostojevskio kūrybai reikia subręsti : ) Kam patiko „Nusikaltimas ir bausme“ labai rekomenduoju perskaityti „Pažemintieji ir nuskriaustieji“.

  Jaukių ir šiltų vakarų : )

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.