1.41. Migelis de Servantesas Savedra ,,Išmoningasis idalgas Don Kichotas iš La Manšos''


Kas nežinote šio tragikomiško personažo Don Kichoto? Ne vienas (tarp jų ir aš) vaikystėje stebėjo jo nuotykius, žiūrėdami animacinius filmukus, kažkas matė filmą ar skaitė knygą, aprašančią jo klajones. Pirmiausia mane nustebino tai, kad šios knygos pavadinimas skirtinguose lietuvių leidimuose yra vis kitoks. Vienur knyga vadinama tiesiog ,,Don Kichotas“, o toji, kurią aš skaičiau, pavadinta taip: ,,Išmoningasis idalgas Don Kichotas iš La Manšos“. O kaipgi skamba originalas? Ogi ,,El ingenioso hidalgo don Quijote de la Mancha“. Kodėl vertėjai sumanė trumpinti pavadinimą?… Sunku pasakyti.

Taigi, pradėsiu nuo to, kad šiam personažui jaučiu antipatiją jau seniai. Skaitydama knygą (tiesa, tai viena iš sutrumpintų versijų. Šioje knygoje tik 320 psl, kai netrumpintoje- apie 1000 psl) tik dar labiau įsitikinau, kad nuotykiai ir jo poelgiai yra visai nejuokingi, labiau- liūdni. Knyga skaitėsi lėtai, o, žinant tai, kad didžiąją dalį sudaro nuotykiai, numanau, kad netrukus prisiminsiu vos keletą nuotykių. Amžinos kalbos apie mylimąją Dulsinėją varė į neviltį : kaip galima būti tokiam kvailam? Ir iš viso, niekada nemaniau, kad galima išprotėti skaitant knygas. Gal ir man reikėtų vengti knygų? O tai dar ir aš pagalvosiu, kad esu kurios nors knygos herojė… Tik nemanau, kad aplinkiniai pritartų mano beprotystei, kaip anuomet pritarė Don Kichoto.

Aišku, nereikia nuvertinti pagrindinių veikėjų : Don Kichoto ir jo ginklanešio Sančo Pansos, kurį naujame trumpintame leidinyje pavadino ,,Sančas Pansa“, o ne ,,Sanča Pansa“ kaip buvo ligi šiol. Kartais jų kalbos būdavo tikrai protingos, buvo galima įsirašyti visą galybę prasmingų citatų. Bet kažkodėl šito nedariau. Beprotystė ir protingumas- du visai nesusiję dalykai, bet kažkaip jie sugebėjo gyvuoti abiejuose pagrindiniuose veikėjuose.

Kairėje pusėje matote tokius veikėjus, kokius pažinojau vaikystėje. Nors, paieškojus internete, galima atrasti begalę kitokių variantų.

Kam galėtų patikti ši knyga? Tiems, kurie nestokoja humoro, kurie iš anksto nėra nusistatę prieš šį herojų. Na ir kaip sakoma : tai klasika, kurią reikėtų perskaityti. Be abejo, tuomet siūlau skaityti netrumpintą variantą. Gal dėl to, kad neskaičiau netrumpinto, nepamačiau ir viso grožio? Ai, bet kam čia apgaudinėti save. Tai nėra ta knyga, kurios neperskaičiusi, būčiau ką nors praradusi.

Ekranizacija:

Pagal šią knygą yra sukurta animacinių filmukų, taip pat- keli filmai. Pateiksiu informaciją apie vieną naujausių ekranizacijų.

Filmo pavadinimas : ,,Don Quixote“ (,,Don Kichotas“)

Režisierius : Peter Yates

Premjera: 2000m.

Žanras: Nuotykių komedija

Šalis: JAV

Vaidina: John Lithgow, Bob Hoskins, Isabella Rossellini, Vanessa L. Williams, Lambert Wilson…

 

 

 

 

 

 

 

Reklama

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.